Výživa psa a jídelníček přirozené syrové stravy BARF
 

Prakticky všichni víme, že výživa psa je nejdůležitější položka v péči o naše psy. Nicméně většina chovatelů a majitelů psů (cca 80%) stále ještě zodpovědnost za kvalitu výživy (a tím za zdraví) svého psa přenechává výrobcům krmiv pro psy. K radosti našich psů (a hlavně ve prospěch jejich zdraví) je však kromě diskusí „kterou značku granulí“ také stále častěji předmětem jaký způsob výživy je pro zdraví psa (a dlouhý život bez nemocí) to nejlepší.

Mezi zastánci toho či onoho způsobu krmení psa se pak hovoří o variantách výživy: pouze granule, pouze nebo občas konzervy, vaření masa s přílohou, zbytky z kuchyně či od stolu nebo přerůzné kombinace. Poslední dobou se začíná zmiňovat také varianta syrové výživy BARF (syrové maso, syrové kosti, syrová zelenina). V současné době se pro výživu svého psa hovoří o těchto hlavních druzích krmiv (výživy):


Termicky extrudované suché krmivo

Termicky extrudované suché krmivo
 

  Termicky extrudovaná krmiva jsou vyrobena při teplotách 120 až 200 stupňů. Touto vysokou teplotou je kromě bílkovin, enzymů a tuků většina, přírodních vitamínů, stopových prvků a minerálních látek poškozena, zničena nebo spečením uzavřena.

Do těchto termicky extrudovaných krmiv se po teplotním znehodnocení přírodních vitamínů a ostatních bioaktivních látek dávají umělé vitamíny a umělé minerály (chemie), které jsou biologicky málo využitelné (přírodu nelze nahradit).

Pro zajištění vábivé vůně a chutě (aby to psům chutnalo) jsou přidávány uměle vyrobené příchutě (sladidla, glutamáty a jiná éčka). Chuťové buňky psů jsou uváděny v omyl.


Za studena lisované suché krmivo

Suché krmivo lisované za studena
 

  Tato krmiva jsou vyrobena šetrnou technologií lisováním za studena, která garantuje, že téměř všechny vitamíny, minerály a ostatní bioaktivní látky zůstanou ve své původní (přírodní) podobě a v celém původním spektru organismu psa k dispozici.

Přírodní vitamíny na rozdíl od umělých (chemie) nezatěžují orgány látkové výměny (játra, ledviny), což bývá častá příčina takzvané alergie nebo kožních problémů.

Za studena lisovaná krmiva nebobtnají v žaludku (minimální riziko torze) a ve střevě jsou intenzívně trávena (nedochází ke zlenivění střeva). Z hotových suchých krmiv jsou za studena
lisovaná krmiva přírodnímu vzoru výživy psa (vlk) nejblíže.


Konzervované vlhké krmivo

Konzervované vlhké krmivo
 

  Maso (a případně obsažené přílohy) je konzervováno vařením. Podle platného zákona však musí být ohřáno minimálně na 138 stupňů celsia (sterilizace) jádrové teploty (měřeno uprostřed obsahu konzervy). Tím je dosažena expirační doba 2 až 3 roky.

Podobně jako u termicky extrudovaných granulí je však i v konzervách vysokou teplotou velká část přírodních bioaktivních látek (vitamíny, minerály, stopové prvky) poškozena, zničena nebo uzavřena.

Výživovým a zdravotním problémem je pak u mnohých konzerv malý obsah masa (cca 4%) a na kostky nakrájené sojové či jiné masové náhražky (kafilerní produkty).


Doma vařená strava

Doma vařená strava
 

  Výhodou vaření oproti konzervám je, že si chovatel psa sám při nákupu vybírá kvalitu ingrediencí, které bude vařit. Navíc lze jídelníček vařené stravy střídáním různých surovin výrazně zpestřit (různá masa, různé přílohy apod.).

Vaření masa spolu s případným podáváním různých vařených příloh jako jsou například rýže, vločky, těstoviny, brambory a podobně je na tom (díky teplotě) s obsahem bioaktivních látek bohužel jen o trochu lépe než při krmení konzervami.

Zkrácenou dobou vaření nebo dušením však můžeme výrazně snížit stupeň znehodnocení přírodních bioaktivních látek a zachovat také část jejich spektra.


Syrová strava (BARF)

Syrová výživa psa (BARF)
 

  Syrová strava BARF (syrové maso, syrové kosti, syrová zelenina) je nejpřirozenější a přírodě nejbližší druh výživy psa (je nejblíže jídelníčku vlka).

Syrová výživa jako jediný druh výživy vynecháním teplotního zpracování (vaření, extrudace) obsahuje všechny bioaktivní látky v celém původním množství a v celém spektru. Proto je pro výživu psa nejhodnotnější.

Abychom se vyhnuli zdravotním potížím z nedostatku některých živin (podobně jako u doma vařené stravy) musíme při volbě ingrediencí dbát na vyváženost a pestrost této syrové výživy. K syrové a vařené stravě podáváme přírodní
doplňky výživy.

 


 

Vlastní názor na výživu psa

Chceme – li si udělat vlastní názor na skutečně zdravou výživu svého psa, pak jediným řešením je začít se tímto tématem sám zabývat. To ovšem znamená udělat si čas, zapojit (mnohdy již nepoužívané) přírodní myšlení (selský rozum) a začít přemýšlet. Při vyhledávání informačních zdrojů je dobré poptat také chovatelské pamětníky, oprášit staré kynologické knihy nebo časopisy a porozhlédnout se po světě (internet).

Ten kdo chce nadále přebírat reklamní sdělení výrobců krmiv v médiích (televize, internet, časopisy) a nebo věřit tvrzením dalších (obchodně nebo sponzorsky) zainteresovaných (prodejci, veterinární lékaři, chovatelské kluby, odborné psí časopisy), ten se samozřejmě nemusí namáhat >> Nemusí přemýšlet a ještě ušetří čas. Další výhodou převzetí názoru je, že když se nedaří, tak má člověk zodpovědnost na koho svést.


Někteří chovatelé si již při rozhodování „Jak krmit svého psa“ položili dvě jednoduché otázky:

Co jím já? Obvyklá odpověď: Já jím maso, zeleninu, vejce, luštěniny pečivo, jogurty a spoustu dalšího.
Jedl bych celý život jen granule? Obvyklá odpověď: To by mě nikdy nenapadlo >> Ne nejedl bych je.
 

Právě z těchto chovatelů, kteří si při rozhodování (čím svého psa živit) na obě výše uvedené jednoduché otázky popravdě odpověděli, se mnozí již s „granulovým pohodlím“ rozloučili. Pochopili, že se zdravím jejich psa má přímou souvislost především výživa, a že logicky jedině přírodnímu vzoru podobná (čerstvá, syrová) a pestrá strava (bez chemie) je pro optimální zdraví jejich psa správná.
Ano, tito chovatelé pochopili, že právě jednostranná, nezdravá a přírodnímu vzoru vzdálená výživa (stále jen termicky vyrobená hotová krmiva) s umělými vitamíny má nesporně největší podíl na zdravotních potížích našich dnešních psů s projevy prakticky všech civilizačních chorob (alergie, kožní problémy, kloubní potíže, rakovina a jiné nemoci). 

Syrová výživa psa BARF

Rychle se rozrůstající okruh chovatelů psů, zkušených praktických léčitelů zvířat a také již část veterinárních lékařů zejména v sousedních i vzdálených zemích se již vrátilo k původní přirozené (přírodní) výživě.

Tito lidé krmí své psy výhradně (nebo z části) syrovou stravou (maso, kosti, zelenina, ovoce, vejce).

Informace o syrové výživě psů najdeme v převelikém množství a ve spoustě světových jazycích na internetových vyhledávačích pod klíčovým slovem „BARF“.

Korektní definici syrové výživy BARF s užitečnými odkazy najdeme také v encyklopedii Wikipedia v německém jazyce, jejíž překlad najdeme v následující kapitole.

 

Syrové maso s kostí je nezaměnitelný originál
Syrové maso s kostí je nezaměnitelný originál


Definice Wikipedia >> BARF je druh výživy pro domácí zvířata 

Syrová strava se orientuje podle výživy vlků
Syrová strava se orientuje podle výživy vlků

  BARF je metoda výživy masožravých domácích zvířat. Znovuobjevitelé BARF se orientují na stravovacím návyku vlka a jiných divoce žijících psovitých šelem.

 V tomto smyslu je krmeno výhradně syrové maso, kosti a zelenina. Zvětšit obrázek vlků.

BARF přenáší zodpovědnost za vyvážené složení výživy na chovatele. Mezi veterinárními lékaři je syrová strava zatím předmětem diskusí a sporů.

Kritici se obávají nedostatečného zaopatření psů při krmení tímto druhem výživy a možného přenosu určitých nemocí.

Na pomoc chovatelům krmícím BARF již přispěchali některé firmy, které objevili tuto mezeru na trhu a nabízejí zjednodušené produktové koncepty této syrové výživy (mražené maso, zelenina a doplňky výživy).

V této souvislosti by mělo být bráno v úvahu, že pes s člověkem žije již tisíce let a součástí jeho přirozené výživy (kromě občas ulovené drobné zvěře) byli také odřezky syrového masa a kosti z kuchyně člověka, tak jako přebytky tepelně upravených pokrmů z jeho jídelny (od stolu). Syrová výživa psa, tak jak se živí vlk je přirozeně nadále možná.

Pojem BARF definovala poprvé paní Debbie Tripp z USA. Smyslem definice bylo pojmenovat tento způsob výživy a chovatele, kteří své psy krmí syrovou potravou. Zpočátku akronym BARF znamenal: Born Again Raw Feeders (znovuzrozen krmit syrově).

Později doznal tento akronym změnu na významu a interpretuje se jako: Bones And Raw Food (kosti a syrová potrava). Německý výklad zkratky BARF říká: Biologisch Artgerechte Rohe Futerung (biologicky vhodná syrová výživa). BARF dnes není omezen jen na psy. Tuto alternativu nabízí svým zvířatům také chovatelé koček. (Zdroj:
Wikipedia z 25.7.07).
 


Časopis o syrové výživě psů a koček „Dubarfst“

Chovatelka servíruje zvířatům syrové kuře
Logo časopisu o syrové výživě

  Spoustu informací a zkušeností o syrové výživě psů a koček najdeme v prvním německém tištěném (papírovém) časopisu Dubarfst (krmíš syrovým), který je vydáván jako čtvrtletník od ledna 2007.

Časopis je určen pro rychle se rozrůstající skupinu chovatelů psů a koček, kteří již BARF krmí a nebo o této přirozené (přírodní) výživě teprve uvažují.

Internetovou presentaci vydavatele časopisu s diskusními fóry a spoustou fotografiích v galerii najdeme na adrese: http://dubarfst.eu. Tento časopis lze odebírat i v České a Slovenské republice (je v němčině).

Cíle a motto časopisu Dubarfst:


Výživa psů a koček je stejně tak jako naše člověčí to nejdůležitější pro zdraví a tím pro dlouhou radost (delší život) s naším čtyřnohým partnerem.

Předsudky, nejistota a rozporuplné informace odrazují mnohé zájemce od krmení syrovou výživou. Jsme názoru, že by si člověk před rozhodnutím, zda-li krmit BARF měl opatřit dostupné informace a posoudit tak názory příznivců i kritiků.

Ostatně také i my jsme názoru, že člověk nemusí absolvovat vysokou veterinární nebo „výživářskou“ školu, aby svého psa nebo kočku dokázal živit zdravěji nežli průmyslovým krmivem.

Náš časopis Dubarfst si předsevzal svým čtenářům přiblížit zdravou výživu psa a kočky, pomáhat jim radou při změně výživy na BARF a poskytovat tipy pro zpestření jídelníčku.

 

První časopis o syrové výživě BARF
První časopis o syrové výživě

 

 

Informace o syrové výživě psů BARF v ČR

První vlašťovkou syrové výživy BARF na české chovatelské scéně psů byl pravděpodobně článek dlouholeté chovatelky psů (Bulteriérů) paní Jany Reichlové „Revoluce ve výživě - přechod na BARF dietu“ uveřejněný na stránkách spicove.cz.

Paní Reichlová ve svém článku popisuje jak se při pobytu v Anglii seznámila s knihou o BARF výživě „The Barf Diet“ od australského veterináře Iana Billinghursta.

Velmi zajímavá byla její návštěva majitelů chovatelské stanice psů Arcanum, kteří své psy krmí syrovou stravou již třicet let (mají nádherné a zdravé odchovy) a paní Reichlovou zasvětili do tajů syrové výživy psů.

Paní Reichlová v článku sděluje:

Musím přiznat, že já sama jsem až donedávna krmila granulemi, ale po přečtení této knihy a po tom, co jsem viděla výsledky této výživy na bulteriérech chovatelské stanice Arcanum, jsem na BARF dietu přešla (tedy můj pes), a dokonce nechápu, jak to, že mě tento způsob výživy už dávno nenapadl!

   

Masitá žebra jsou ideální porce a prima zábava
Masitá žebra jsou ideální porce a prima zábava


Myslivci s přírodním myšlením

Dalším zajímavým příspěvkem k syrové výživě psů je článek pana Havelky „Krmné směsi anebo přirozená výživa psa?“ uveřejněný na stránkách myslivost.cz s podtitulem: "Je důležité znát výhody a nevýhody vychvalovaného granulovaného krmiva pro psy a varovat před jeho jednostranným využíváním“.

V závěru tohoto poutavého vyprávění o myslivcích s přírodním myšlením, kteří své psy živí přirozenou stravou je toto sdělení: „Je mi jasné, že si mnozí po přečtení tohoto článku téměř ukroutí hlavu, ale já bych chtěl jenom nabídnout a připomenout jiné možnosti krmení psů tak, aby měli možnost dostat do těla vše potřebné v přirozené formě, tak zvaně biologicky aktivní“.Proč psi mohou jíst syrové maso

Potřebné živiny vlk získává snědením celé kořisti

Potřebné živiny vlk získává snědením celé kořisti

   Naši současní psi pocházejí z vlka obecného (Canis lupus). Psi jsou sice domestikováni již tisíce let, ale genetické rozdíly mezi psem a vlkem jsou stále ještě biologicky velmi příbuzné. Genetická odlišnost je méně než 0,3%. To znamená že zkřížení domestikovaného psa s vlkem je stále ještě možné.

Vlci jsou především masožravci. K jejich výživě patří především maso a kosti z ulovené býložravé zvěře (ovce, koza, srnka, zajíc apod.). Vlk jí ale také bobuloviny, ovoce, trávu, luční byliny, kořínky a nepohrdne ani uhynulou zvěří.

Další důležité živiny (vitamíny, minerální látky, stopové prvky) získává vlk z natrávených (fermentovaných) rostlin snědením obsahu žaludku ulovené býložravé zvěře. Při loveckém nezdaru jedl vlk občas také jejich trus.

Snědením celé kořisti včetně vnitřností (játra, ledviny, srdce, plíce, žaludek), krve, mléčných žláz a části kůže i srsti získává vlk všechny potřebné živiny: bílkoviny, tuk, vitamíny, enzymy, minerály, stopové prvky a balastní látky.

Z tohoto výčtu potravinových zdrojů vyplývá, že vlk ke své výživě potřebuje pestrou paletu rozličných masových i rostlinných živin, které (protože neumí vařit, smažit ani fritovat) jí syrové. Vycházeje z této skutečnosti, pak je syrová strava BARF pro naše psy bez pochyb přírodnímu vzoru nejblíže.

 

Pes má zuby masožravce

Pes má dodnes (tak jako vlk) zuby masožravého dravce. Vpředu na krajích (vedle předních zubů) na spodní a horní čelisti má dlouhé a ostré špičáky, které slouží pro zachycení a usmrcení kořisti.

Řada předních zubů mezi ostrými a dlouhými špičáky psovi umožňuje z měkkých částí kořisti
(z velkého kusu masa) oddělit (ukousnout) kus.
Zvětšit obrázek zubů.

Vzadu za dlouhými špičáky má pes na obou čelistech ostré (špičaté), jehlanům podobné velmi robustní stoličky, které při stisku působí podobně jako efilační nůžky. S těmito stoličkami dokáže pes (vlk) hravě rozdrtit kost, ukousnout šlachy nebo vazy a samozřejmě také kus masa.

Zuby našich stávajících psů jsou dodnes shodné stavby se zuby masožravého vlka. Z konstrukce zubů psa vidíme, že nejsou předurčeny pro trhání trávy a že jeho jehlanovité stoličky nemohou přežvykovat trávu ani rozmělňovat obiloviny a že určitě nejsou ani trochu přizpůsobeny pro chroupání granulí.

 

Pes má zuby masožravého lovce

Pes má zuby masožravého lovce

 


Kyselé žaludeční šťávy stráví kosti a zničí parazity

Maso v celku je ideální pro čísté zuby
Maso v celku je ideální pro čísté zuby

  Při krmení syrovým masem nebo syrovými kostmi s masem mají žaludeční šťávy v žaludku psa hodnotu pH (kyselost) méně než 1 (člověk pH 4 až 5) což je hodnota srovnatelná s kyselinou, která snadno rozloží i syrové kosti (klíčem pro vydání impulsu k tvorbě dostatečně kyselých žaludečních šťáv je pozření masa).

Žaludeční šťávy psa krmeného syrovým masem tak obsahují více kyseliny solné (jsou kyselejší) nežli u psa krmeného hotovými krmivy s převahou obilnin (extrudované granule, levné konzervy). Tato kyselost zlikviduje salmonelu, škodlivé bakterie, plísně nebo parazity v trávícím ústrojí.

Střevo psa je ve srovnání s býložravci velmi krátké, protože od přírody se pes má živit syrovou (převážně) masovou stravou, která je rychle (cca. do 24 hodin) strávena. Doba trávení krmiv termicky extrudovaných s převahou obilnin je obvykle 3 až 4 dny.

Tato fakta hovoří o tom, že pes je masožravec a že přírodnímu vzoru vzdálená krmiva (zpravidla extrudované granule) složená převážně z obilovin a jiných rostlinných složek nejsou pro výživu psa vhodná.

Poznámka: Průmyslově vyráběná hotová „kompletní krmiva“ jsou oproti syrovému masu ve střevě příliš dlouho (hůře se tráví). Kromě nebezpečného zlenivění střeva je vznikající hnilobný povlak (na střevní stěně) živnou půdou pro škodlivé bakterie, plísně a také pro vnitřní parazity (červy).


Skladba a vyváženost syrové výživy psa

Servírovat psům celou krávu je dnes poměrně obtížné
Servírovat psům celou krávu je dnes poměrně obtížné

  Při sestavování přírodě blízké výživy psa je snaha přiblížit se co nejblíže původní výživě masožravce (jídelníček vlka).

Protože je dnes poměrně obtížné obstarávat a podávat našim doma žijícím psům ke konzumaci celá poražená zvířata jako je například: kráva, ovce, koza, srnka nebo zajíc, tak člověk musí při sestavování takovéto přírodě podobné výživy improvizovat.

Stáří, kondice, velikost ani rasa psa nehrají při výběru pro složení výživy prakticky žádnou roli, protože složení krávy, kozy, srnky či zajíce je také stále stejné a jedí je vlčí štěňata, junioři tak jako dospělí či staří vlci.

Poznámka: Nabízet krmiva pro malá či velká plemena, nebo specielně pro Jorkšíra, Labradora nebo Dogu je (pravděpodobně) promyšlená marketinková hra chytrých výrobců krmiv.

Vlk se po ulovení kořisti pustí do natráveného obsahu žaludku, sní některé vnitřnosti a část svaloviny. Další den si pochutná například na kostech s vazivem a nakonec nepohrdne ani kůží. Když se v příštích dnech vlkovi nepodaří ulovit maso, tak se postí a pak si dá například ovoce, byliny, bobule, kořínky nebo jiné rostliny (obilniny vlk nejí).

Pro skladbu optimální syrové výživy je tedy nejdůležitější vyváženost v časovém rámci. To znamená, že každá krmná dávka nemusí obsahovat vše co pes potřebuje, ale souhrn všech nepostradatelných stavebních kamenů výživy musí pes dostat v rámcovém časovém období týdnů (tvrzení, že každá krmná dávka musí být vyvážená může pocházet jen od výrobců „kompletních“krmiv).

Proto při sestavování jídelníčku přirozené syrové výživy není chybou (nedostatkem) krmit občas klidně i pár dní jednostranně (třeba jen svalovinu nebo maso s kostmi). Předpokladem optimální výživy je pouze široké spektrum živin, jejichž druhy a zdroje je vhodné střídat (například z masa střídáme hovězí, drůbeží, jehněčí, rybí, koňské apod.).Předsudky a hrozby syrové výživy psa

Mnozí majitelé psů mají obavy krmit syrovou výživou (BARF), protože příznivci hotových „kompletních“ granulovaných a konzervovaných krmiv (výrobci, veterinární lékaři, prodejci) je těmito tvrzeními odrazují:

Psi krmeni syrovým masem zvlčí >> Pes se stane krvelačným agresorem.

Zkušenost BARF: Statisíce psů na celém světě se vrátilo ke své přirozené výživě. Krmeni jsou syrovým (krvavým) masem a zeleninou. Na rozdíl od psů krmených přírodě vzdálenou výživou (průmyslová krmiva) jsou spokojenější a vyrovnanější. Žádný z nich se nestal krvelačným agresorem. Problém s chováním mají častěji psi krmeni nepřirozenou výživou. Jejich organismus musí odbourávat odpadní látky z nezdravé výživy >> pro zachování životních funkcí vydává více energie (neodpočine si a je ve stresu). Takto zatížený pes se necítí dobře >> navenek se projevuje menší vitalitou, nespokojeností a ve vyhrocených situacích i agresivitou.


Syrové maso je nebezpečné >> Pes bude napaden parazity nebo salmonelou.

Zkušenost BARF: Celý trávicí systém psa je přizpůsoben pro trávení syrového masa a kostí. Zdravý organismus psa, který je krmen syrovou výživou má pH žaludečních šťáv 0,7 až 0,9 (srovnatelné s kyselinou), které salmonelu, škodlivé bakterie, plísně a vnitřní parazity zlikvidují. Navíc syrové maso je stráveno v krátkém čase (cca 24 hodin), takže tito škůdci mají málo času se ve střevě zabydlet. Naopak přírodě vzdálená krmiva jsou ve střevě 3 až 4 dny (kvašení, hniloba) což se pro škůdce (špatné bakterie, plísně, červy) stává živnou půdou.


Kosti jsou nebezpečné >> Ostré úlomky kostí mohou propíchnout žaludek nebo střevo.

Zkušenost BARF: Ano, ale pouze vařené kosti jsou nebezpečné (vařením ztvrdnou). Lom syrových kostí je méně ostrý a méně tvrdý. Sliny psa jsou velmi husté (v jícnu slouží jako kluzná látka) a proto je velmi malá pravděpodobnost zapíchnutí. Žaludeční šťáva psa obsahuje (při BARF) desetkrát více kyseliny solné nežli žaludeční šťáva člověka. Takto kyselé žaludeční šťávy rozloží i syrové kosti, které do střeva přijdou již natrávené (houbovitá hmota).


Syrová výživa je drahá a časově náročná >> Shánění masa, porcování, mražení.

Zkušenost BARF: Ceny masa a kostí, které nakupujeme u specialistů na syrová mražená masa pro psy a ostatní zvířata (například pro lva, tygra, tuleně či medvěda v zoo), jsou odřezky od řezníků a nebo pocházejí z nucené porážky (málo dojící krávy, vysloužilé nosnice vajec, zvířata která pomalu přibírají na váze, poraněná zvířata apod.) nás nevyjdou o nic dráž nežli středně drahé granule. Porcování masa a jeho případné mražení zabere více času než nasypání granulí do misky >> odměnou nám však je vitální a zdraví pes.


Syrovou výživou psa nelze zaopatřit >> Pouze kopletní krmivo pokryje jeho potřeby

Syrová výživa = zdraví a spokojenost
Syrová výživa = zdraví a spokojenost

   Zkušenost BARF: Mnoho chovatelů psů v Anglii, Austrálii, v USA a jiných zemích celého světa krmí (po granulové euforii) již od osmdesátých let minulého století (více než 30 let) své psy syrovou stravou.

Výsledkem těchto „odvážných“ chovatelů návratem (k téměř již zapomenuté) přirozené syrové výživě jsou vitální, zdravé a silné odchovy psů, kteří prakticky netrpí nemocemi.

Psi živeni syrovým masem, kostmi a zeleninou jsou aktivní (mají radost ze života), jsou zdravě krásní (srst, kůže, zuby) a dožívají se o cca 30% delšího věku nežli psi krmeni hotovými krmivy.

Chovatelé psů, kteří již své psy dlouho nekrmí kompletními krmivy vzkazují >> Jedině syrovou a pestrou výživou lze psa zaopatřit.

 Výhody syrové výživy psa

● Žádný zubní kámen

● Přirozená vůně psa

● Krásná a zdravá srst

● Málo potíží s parazity

● Silný imunitní systém

● Menší objem exkrementů

● Pevné svaly, šlachy a vazy

● Méně potíží reprodukce a růstu

● Vitalita a dobrá nálada

● Pevné zdraví a delší život
      


Anita a Ben 13 let. Krmeni celý život BARF. Majitel: praktický léčitel zvířat pan Süss (HSH)
Anita a Ben 13 let. Krmeni celý život BARF
Majitel: praktický léčitel zvířat pan Süss (
HSH)
 

 


Syrová výživa psa v praxi >> jídelníček a rady


Níže uvedený jídelníček syrové výživy psa BARF, který vychází z více než třicetiletých praktických zkušeností chovatelů psů z Evropy a z USA poskytl dlouholetý chovatel australských ovčáků a vyhledávaný praktický léčitel zvířat z Německa pan Hans Peter Süss, který provozuje na stránkách
www.hsh-tiergesundheit.de nezávislé medium pro přirozené zdraví zvířat HSH Tiergesundheit Nature never sleeps. HSH = Hier Sind Helfer (zde jsou pomocníci) Tiergesundheit (zdraví zvířat) Nature never sleeps (příroda nikdy nespí). Cíle společnosti HSH: 
 

Tvůrce jídelníčku léčitel zvířat pan Süss
Tvůrce jídelníčku léčitel zvířat pan Süss

  ● V popředí našeho úsilí stojí zdraví a blaho našich domácích a hospodářských zvířat, která jsou ve společnosti ovlivňována reklamou a zneužívána pro tvorbou zisku.

● V dnešní společnosti se nachází zástupci různých skupin rozličných zájmů, kteří jsou ve svých oborech bez pochyby velmi úspěšní.

● Za cíl jsme si předsevzali tyto jednotlivce, skupiny, zájmové svazy a chovatelé zvířat integrovat do společného týmu.

● Obzvláště na srdci nám leží oblast veterinární medicíny.

 

Logo zdraví zvířat HSH
Logo zdraví zvířat

 Jídelníček syrové výživy psa
 

Syrové maso s kostí a zelenina
Syrové maso s kostí a zelenina

  Pravidelná příprava jídelníčku nám zpřehledňuje nákup a krmení. Jednotlivé druhy potravin uvedené v tomto jídelníčku jsou pouze příkladem, jak si z pořízených potravin můžeme naplánovat jejich přípravu (například naporcování, včasné vyjmutí z mrazáku) a následné servírování.

Jídelníček tvoříme na týden nebo delší období (podle nákupních možností).

Tento týdenní jídelníček syrové výživy psa je pro jednoho dospělého a zdravého psa. Uvedená množství jednotlivých potravin jsou pouze rámcové (počáteční) doporučení na 10 kg tělesné hmotnosti psa.

Celkově má pes dostávat cca 2% své hmotnosti. Množství krmiva v praxi upravíme podle potřeb svého psa (při tloustnutí ubereme a při zviditelněných žebrech přidáme).

Není důležité jaký druh masa nebo zeleniny naplánujeme na ten či onen den ke krmení. V časovém rámci týdnů se snažíme držet této skladby jídelníčku: 50% maso, 20% kosti, 15% vnitřnosti, 15% zelenina. Při krmení 2 x denně v jednom týdnu podáváme přibližně 6 x svalovinu 4 x masité kosti, 2 x vnitřnosti.

PONDĚLÍ   Hladovka celý den. Kromě vody můžeme podávat také zeleninu, ovoce, masový nebo zeleninový vývar.

ÚTERÝ

 

Ráno: kuřecí krky 150 g.

 

Večer: hovězí maso 100 g. + zelenina (ovoce) 15 g. + olej + Micro Mineral

STŘEDA

 

Ráno: drůbeží žaludky 100 g.

 

Večer: krůtí prsa 100 g. + jedno vajíčko se skořápkou

ČTVRTEK

 

Ráno: krůtí křídla 150 g.

 

Večer: telecí játra 100 g. + zelenina (ovoce) 15 g. + olej + Micro Mineral

PÁTEK

 

Ráno: kuřecí hřbet 150 g.

 

Večer: vepřový jazyk 100 g.

SOBOTA

 

Ráno: hovězí maso 100 g.

 

Večer: porce ryby 100 g + zelenina (ovoce) 15 g. + olej + Micro Mineral

NEDĚLE

 

Ráno: skopové žebro 150 g.

 

Večer: hovězí maso 100 g


Jak často zeleninu a doplňky ?

Pro kompletní výživu buněk, a tím pro bezchybnou funkci celého organismu dáváme dospělému zdravému psovi zeleninu (ovoce) + tyto dva nejdůležitější doplňky výživy: Mikro Minerál 1½ odměrky (2 gramy) a za studena lisovaný olej 3 kapky podle potřeby psa denně nebo cca 3 až 5 x týdně. Štěňatům, feně v období reprodukce, psům starším a citlivějším (kožní problémy, trávící potíže, svědění apod.) podáváme zeleninu a doplňky výživy denně.


 

Druhy potravin pro syrovou výživu psa


Syrové maso

Optimální je krmit nezmrazeným (čerstvým) masem, které obsahuje nejvíce bioaktivních substancí. Podle svých možností (dostupnost zdroje, čas, peníze, velikost mrazničky) však můžeme nakoupit zásobu masa na delší období. Maso, kosti s masem a vnitřnosti naporcujeme na jednotlivé krmné dávky a zabalené v zavíracím sáčku je zamrazíme.

Z masa krmíme hovězí, králičí, rybí, koňské, jehněčí, drůbeží (kuře, krůta, kachna) pštrosí, jelení, klokaní nebo maso jakékoli jiné. Ideální je divočina, domácí a nebo BIO maso ze zvířat krmených jejich přirozenou výživou. Vepřové maso je dost tučné a proto jej do jídelníčku zařazujeme méně často (1 až 2 x týdně). Druhy masa z důvodu co nejširšího spektra živných látek střídáme: (obrázky níže jsou z katalogu dodavatele syrového masa pro psy, který je na trhu již více jak třicet roků) 

Čistá hovězí svalovina

  

Sardinky s měkkými kostmi

  

Kuřecí stehna s kostí

 Čistá hovězí svalovina

 

 Sardinky s měkkými kostmi

 

 Kuřecí stehna s kostí

Králičí stehna s kostí

  

Celá holoubata

  

Morkové kosti

 Králičí stehna s kostí

 

 Celá holoubata

 

 Morkové kosti

Tracheová trubice

  

Koňské maso

  

Jelení maso s kostí

 Tracheová trubice

 

 Koňské maso

 

 Jelení maso s kostí

Krůtí maso

  

Pštrosí maso

  

Jehněčí maso

 Krůtí maso

 

 Pštrosí maso

 

 Jehněčí maso

Jelení maso

  

Mix (hovězí + drštky)

  

Klokaní maso

 Jelení maso

 

 Mix (hovězí + drštky)

 

 Klokaní maso

 


Rady pro začátek krmení masa

Zpočátku (prvních 7 až 10 dnů) podáváme jemnější drůbeží maso a menší denní dávky (cca o 30%), které rozdělíme do více porcí (3 až 5). Obzvláště staršímu psovi, který byl dlouho krmen převážně hotovými krmivy (granule, konzervy), která obsahovala umělá ochucovadla a vůně můžeme v prvních dnech (než si jeho chuťové buňky a zažívání zvyknou) maso krátce povařit (2 až 4 minuty). Lehce ovařené maso na povrchu mírně zbělá, trochu ztuhne a pozmění typickou vůni masa syrového. Proto pes zpočátku ovařené maso začne jíst snadněji nežli maso syrové.

Na hltavého psa zpočátku při krmení vždy dohlížíme. Maso mu dáváme nakrájené na menší kousky a postupně je zvětšujeme na velikost z které ukusuje a nebo který před spolknutím alespoň rozžvýká (důležité pro očistu zubů). Pro žvýkací zábavu, posilování svalů a pro očistu zubů je vhodné podávat psovi porci masa (nebo maso s kostí) vcelku. Velký kus masa však mají psi tendenci si odnést na místo, kde si jej mohou v klidu přidržovat a ukusovat (zvážíme jestli nám to v bytě nevadí). Psům s problémovým chrupem maso umeleme.

 

Syrové kosti

Živočišný druh z kterého kosti pocházejí nahraje žádnou roli (všechny jsou vhodné). Proto krmíme kosti které se nám podaří obstarat (drůbeží králičí, telecí, vepřové, skopové, srnčí, kozí apod.). Nejlépe je krmit kostmi s masem. Ideální jsou tak například neořezaná žebra, drůbeží krky, drůbeží křídla, drůbeží kostra, oháňka, prasečí packy, hrudní kost a jiné.

Kosti začínáme především u staršího psa, který byl krmen delší dobu hotovými krmivy podávat až po týdnu. Zpočátku podáváme kostí málo. Vybíráme měkké a hodně masité kosti jako například kuřecí nebo krůtí krky, křídla, spodní stehna, kuřecí kostra a podobně.

Při výběru velikostí podávaných kostí přihlížíme k velikosti psa. Pro malé psy jsou vhodné menší kosti z drůbeže nebo z králíka. Velkým psům pak podáváme kosti větší. Méně vhodné jsou holé (od masa ořezané) kosti. Při jejich podávání snížíme jejich hmotnostní poměr vůči masu (podáváme jich méně).  

  

Kuřecí a krůtí krky je ideální masitá kost
Kuřecí a krůtí krky je ideální masitá kost


Syrové vnitřnosti

Z vnitřností podáváme játra, ledviny, srdce, plíce, žaludky, drštky, neprané zelené drštky, mozeček apod. Do jídelníčku syrové výživy jsou vhodné vnitřnosti z prakticky všech druhů hospodářských i divoce žijících zvířat (drůbeží, telecí, vepřové, srnčí, ovčí apod.). Velmi vhodné jsou také tracheové trubice, oháňky, uši, rypáčky apod.

 

Drštky prané

  

Telecí játra

  

Zelené (neprané) drštky

 Drštky prané

 

Telecí játra  

 

Zelené (neprané) drštky


Kde maso, kosti a vnitřnosti nakupovat ?

Nejjednodušší je nakupovat pravidelně v menších množstvích čerstvé (nemražené) maso, masité kosti a vnitřnosti za běžné (člověčí) ceny u svého řezníka. Někteří řezníci jsou po domluvě ochotni nám pro psa prodávat za výhodnější ceny různé odřezky masa nebo vnitřností. U svého řezníka můžeme také domluvit nákup neořezaných (masitých) žeber, která jsou pro větší a velké psy prima kombinace masité kosti.

Mimořádně ochotný řezník umí (po domluvě) u svého dodavatele (masokombinát kde se hospodářská zvířata poráží) objednat méně atraktivní (proto levné), ale pro psy velmi vhodné produkty jako například, tracheové trubice, plíce, neprané zelené dršťky, oháňky, maso z hlavy (obličejová část), prasečí čumáčky, packy, uši apod.

Alternativou levnějšího nákupu mraženého výsekového masa pro psy jsou zoo prodejny nebo specializované firmy. Méně vhodné (z jejich nabídky) jsou sekané či mleté výrobky jako například: psí salám, psí tlačenka a jiné těžko identifikovatelné směsi v kterých mohou být (kromě velkého množství tuku) zamaskovány také nepříliš hodnotné vedlejší produkty (oči, mozek, zobáky, mleté peří, masokostní moučka apod.). Raději kupujeme (jasně identifikovatelné) celé nebo krájené (porcované) maso (svalovinu, vnitřnosti, masité kosti).

 Syrová zelenina a ovoce
 

Optimální je čerstvá zelenina s převahou listové
Optimální je čerstvá zelenina s převahou listové

   Optimální je krmit čerstvou nezmrazenou zeleninu (ovoce), které obsahují nejvíce bioaktivních substancí (vitamíny, minerály, stopové prvky). Velmi vhodná je zelenina (ovoce) domácí (ze své zahrádky) nebo BIO.

Psům, kteří odmítají jíst kusovou nebo nakrájenou zeleninu (ovoce) ji doporučujeme nastrouhat nebo rozmixovat v mixéru na kaši (pyré), která se pak snadněji přimíchává do krmiva.

Extrémně odmítavým jedincům můžeme zpočátku zeleninu (ovoce) mírně povařit nebo krátce podusit. Ochutit ji můžeme také špetkou soli. Dobrý trikem je nastrouhanou zeleninu promíchat s mletým masem nebo s tuňákem (rybičky v ojeji).

Zeleninovou či ovocnou kaši můžeme naporcovat na krmné dávky do zavíracích sáčků nebo do formiček z plastových obalů na vajíčka a zamrazíme.


Druhy zeleniny (ovoce) a poměry

Poměr syrové zeleniny a ovoce v syrové výživě psa má tvořit cca 10 až 25 procent. Nejhodnotnější dodavatel potřebných bioaktivních substancí (vitamíny, minerály, stopové prvky) jsou zelené listové zeleniny, dále pak barevné zeleniny a ovoce. Nedoporučujeme syrové brambory, cibule, avokádo. Proto se při nákupech zeleniny snažíme následovat toto poměrové doporučení:

50% zelená listová: hlávkový salát, špenát, ledový salát, polníček, bylinky (pampeliška, kopřiva, petržel) a jiné.

30% ostatní zelenina: mrkev, celer, paprika, okurka, cuketa, kedlubna, brokolice, hrášek, květák, pórek a jiné

20% ovoce: jablka, hrušky, meruňky, banány, pomeranče, kiwi, broskve, švestky (ovoce podáváme jakékoliv).Celá syrová vejce

Jednou týdně podáváme našim psům celé syrové vejce (žloutek a bílek). Protože skořápka vajíčka obsahuje, kromě kalcia řadu dalších důležitých minerálních látek a stopových prvků, tak podáváme našim psům i rozdrcenou skořápku.

Nemusíme mít obavy, skořápka se díky kyselosti v žaludku rozloží a je dobře strávena. Optimální jsou vajíčka domácí (nebo BIO) od slepic krmených jejich přirozenou výživou, která mají výběh na trávu a na sluníčko.

● Malým psům podáváme týdně jedno vejce.

● Psům větším a středně velkým dvě vejce,

● Velkým psům pak podáváme vajíčka dvě až tři.
  

Syrové vejce podáváme celé
Syrové vejce podáváme celé

 Doplňky výživy

K syrové výživě BARF přidáváme doplňky výživy podle vzoru vlka, který si pro bezchybnou funkci organismu opatřuje kompletní spektrum stavebních látek (minerály, stopové prvky, vitamíny) konzumací téměř celé své kořisti včetně kůže a části chlupů. Nezastupitelným zdrojem živin je pro vlka natrávený (fermentovaný) obsahu žaludku býložravé zvěře. Ze syrových rostlinných zdrojů pak vlk jí také ovoce, byliny, kořínky, bobuloviny a v nouzi nepohrdne ani suchým trusem býložravé zvěře. Tyto všechny výživové komponenty vlka dodnes kompletně zaopatřují.
 

Doplněk výživy Mikro Minerál
Osvědčený doplněk výživy Micro Minerál

  Dříve chovatelé psů neznali širokospektrální produkty přírodních minerálních látek, stopových prvků a vitamínů. Proto se při zaopatřování psa přikrmováním různých doplňků výživy poměrně pracně balancovalo (metoda pokus - omyl).

Mezi doporučované doplňky výživy patřily vitamíny (bohužel často umělé), masokostní moučka, kalcium, různá semínka (len, slunečnice, dýně), různé oleje (lněný, slunečnicový, rybí).

Dále se doporučovali mořské řasy, pivovarské kvasnice, obilné klíčky a rozličné sušené byliny (kopřiva, petržel, pampeliška). Přikrmoval se také tvaroh, sýr, včelí med, různé vitamíny a mnoho dalšího.

Podávání těchto přerůzných doplňků výživy je nadále možné, nicméně opatřování těchto jednotlivých doplňkových komponentů v jejich původní výživové kvalitě a bez syntetických aditiv (
éčka) je dnes poměrně obtížné.

Více informací na téma doplňků výživy nabízí článek
Přidávat psům ke krmivu doplňky výživy?

Potřebnou kvalitu mají přírodní doplňky výživy bez laciných plniv a bez přidaných (syntetických) látek (umělé vitamíny, barviva, konzervanty apod.) na které se při výběru značky (dodavatele) zaměřujeme.
Zvětšit obrázek Mikro Minerálu

Důvěru kvality s ověřenou funkčností mají například doplňky výživy od firmy cdVet, které neobsahují žádné přidané látky (žádnou chemii) a pocházejí z dosud nezdevastovaných přírodních zdrojů. Mezi doporučované produkty patří Mikro minerál, který v širokém spektru doplňuje přírodní minerální látky, přírodní vitamíny a kvalitní (za studena lisované) oleje z kontrolovaných Bio-zdrojů, které organismu doplňují esenciální mastné kyseliny.Kombinovaná strava >> syrové maso + suché  krmivo + zelenina

Někteří majitelé psů nemají možnosti krmit každý den výhradně syrovou stravou. Proto syrovou výživu svých psů kombinují se suchým krmivem. Zde nabízí suché za studena lisované krmivo Fit-Croc s obsahem masových i rostlinných složek včetně bylin kvalitativně srovnatelnou (přírodě blízkou) alternativu. Výhodou kombinované výživy je rozšíření spektra živin (pestřejší strava) a větší flexibilita (komfort).

Při tomto způsobu výživy krmíme (stejně tak jako u BARF) jednou nebo dvakrát denně, šest dní v týdnu a jeden den půst. Druhy krmných komponentů můžeme libovolně kombinovat. Například: ráno suché krmivo a večer maso + zelenina (ovoce) nebo pár dní jen maso a pár dní jen suché krmivo. Jindy zase přimícháme kousky masa do suchého krmiva apod. Při nedostatku masa můžeme alternativně podat také dobrou masovou konzervu. Doplňky výživy přidáváme stejně jako u BARF.

 

Syrové maso

  

Suché lisované krmivo

  

Zelenina a ovoce

Syrové maso

 

Suché lisované krmivo

 

Zelenina a ovoce

Při kombinované výživě libovolně střídáme (nebo kombinujeme) syrové maso s lisovaným suchým krmivem a zeleninou

 Rady a zkušenosti pro změnu krmiva

Přecházíme – li na syrovou výživu svého psa z termicky extrudovaných granulí, pak doporučujeme přečíst důležité informace praktických léčitelů zvířat v článku Rady a zkušenosti pro změnu krmiva, který obsahuje tyto kapitoly: 

● Hladovka 1 až 2 dny

● Pozvolná nebo okamžitá změna krmiva ?

● Umělá ochucovadla >> aby to psovi chutnalo !

● Přikrmování čerstvých potravin
  ● Známky detoxikace organismu

● Vyčistit psovi střeva ?

● Přidávat ke krmivu doplňky výživy ?

● Větší objem exkrementů

 Fotogalerie psů krmených syrovou výživou

Štěňata a junioři, psi dospělí i senioři, holky i kluci, psi menší i větší. Pejskové, kteří mají pochopení svých majitelů pro přirozenou výživu jsou spokojení a vyrovnaní. Konzumace masa a okusování kostí je nesmírně baví a jejich zdraví velice prospívá. Jednotlivé obrázky šťastných psů ponecháváme bez komentáře.

 

   

 


 

Knihy o syrové výživě psa

Masivní návrat chovatelů a majitelů psů k jejich přirozené a zdravé syrové výživě dokládá z rozrůstající se nabídka knižních nakladatelů. V současnosti se na německy mluvícím trhu nabízí spousta knih o přirozené výživě BARF. Mezi skutečně kompetentní tituly důvěryhodných autorů patří zejména tyto knihy:
 

BARF Junior. Správná syrová výživa pro štěňata a juniory

 

Syrová výživa pro psy. Jak krmit čerstvým syrovým masem

 

Přírodní syrová výživa pro psy. Praktický průvodce a rady

 

BARF Biologicky vhodná syrová výživa pro psy. Poradce

BARF Junior. Správná syrová výživa pro štěňata a juniory

 

Syrová výživa pro psy. Jak krmit čerstvým syrovým masem

 

Přírodní syrová výživa pro psy. Praktický průvodce a rady

 

BARF Biologicky vhodná syrová výživa pro psy. Poradce

Zvětšit obrázek

 

Zvětšit obrázek

 

Zvětšit obrázek

 

Zvětšit obrázek

 Doslov autorů k tomuto článku

Při naší maximální snaze o vyčerpávající a korektní podání našeho vědění si prosím vyhrazujeme právo na možnou neúplnost a proti případně irelevantním interpretacím výše uvedených textů. Tímto článkem chceme pouze pomoci přispět k osvětlení procesů, které se v organismu našich psů při výživě odehrávají.

Clemens a Ulrike Dingmann cdVet Naturprodukte
 

logo firmy cdVet

   

Autor článku:  cdVet team Naturprodukte.  Adresa: Industriestraße 11, 49584, Fürstenau, Německo.

Internet:  
www.cdvet.de  e-mail: info@cdvet.de  Telefon: 0049 5901 9796-0  Fax: 0049 5901 9796-33

Překlad z německého originálu: Jaroslav a Daniela Langerovi www.baron.cz.  Zveřejněno: 20.1.2008

 

Tento článek uveřejňuji s laskavým souhlasem překladatelů, manželů Langrových, dne 7.3.2008.
Další zajímavé články na téma zdraví a výživa psů naleznete na
www.baron.cz

Do fotogalerie psů, kteří jsou krmeni syrovou stravou jsem připojila i tři fotky našich leonek.